Lajme

VIDEO\ Shkodër, Ja kush është 46-vjeçari

I cilësuar si “Kumbari” i Shkodrës Bardhok Pllanaj është e kzekutuar mbrëmjen e sotme me a rmë z jarri në rrugën Shkodër-Koplik. Ai u q ëllua me breshëri teksa ishte duke lëvizur me makinë, duke ndërruar jetë në vend. 46-vjeçari është një emër shumë i njohur për drejtësinë shqiptare, por edhe atë belge.

Një vit më parë Operacioni Forca e Ligjit i dërgoi formularin për justifikimin e pasurisë pasi ka qenë i ar restuar dhe d ënuar për disa v epra p enale, mes të tjerash në Belgjikë për t rafik të q enieve n jerëzore.

Pllanaj ka qenë në gjykim në dhjetor 2018 për “pastrim parash”, ‘falsifikim dokumentesh’ dhe ‘ndërtim pa leje’ për një pallat të vlerësuar 2 milionë euro. Ai ka rënë në p ranga në vitin 2018, pasi dyshohej se kishte ndërtuar pallatin 10-katësh në Shkodër me para nga burime k riminale dhe pa leje ndërtimi, i cili u s ekuestrua.

Por jo vetëm kaq. Bardhok Pllanaj ishte kryefjalë e politikës shqiptare në vitin 2014, pasi u a kuzua për t rafik d roge, por i shpëtoi ar restimit. Asokohe u raportua se “Kumbari i Shkodrës” u fsheh në makinën e ish-deputetit Mark Frroku për t’iu shmangur ar restimit. Policia e kërkonte Pllanajn për trafik d roge nga Velipoja me skaf drejt Italisë. Policia njofton se ka rrethuar zonën dhe kanë ngritur pika kontrolli, por deri tani është gjetur vetëm një makinë e d jegur. Në ndihmë të Policisë lokale kanë shkuar dhe grupe të FNSH Shkodër. Veprimet po kryhen me grup hetimor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: