Lajme

Video virale/ “Mami jam nën rrënoja, më shpëtoni”, i riu filmon veten teksa ishte poshtë ndërtesës

85 është numri i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi tre ditë më parë Izmirin, ndërkohë që operacionet e kërkim shpëtimit vazhdojnë me intensitet të plotë punën për gjetjen e të mbijetuarve. Mëngjesin e ditës së sotme u bënë virale edhe pamjet që një i ri kishte filmuar nën rrënoja teksa priste ekipet e kërkim shpëtimit ta shpëtojnë atë, duke treguar edhe njëherë vuajtjet me të cilat po përballen të gjithë në këtë kohë. 15-vjeçari Günay Özışık, i cili u zbulua 10 orë pasi kishte mbetur nën rrënoja, regjistroi përvojën e tij me një aparat telefoni celular ndërsa priste të shpëtonte.

Günay Özışık, një nxënës i klasës së 10-të dhe nxënës i lartë i Departamentit të Veterinarisë në Shkollën e Mesme Profesionale Anatoliane të Shëndetit, arriti të mbijetojë tërmetin me madhësi 6.6 që ndodhi të Premten, duke shpëtuar nga rrënojat. Duke falënderuar të gjitha ekipet e kujdesit shëndetësor, nëna Olcan Özışık shpjegoi përvojën e djalit të saj si më poshtë:

“Zoti i dhëntë shërim të menjëhershëm për të gjithë, jep durim për familjet e të ndjerit. Djali im është 15 vjeç. Unë isha në Spitalin Shtetëror Alsancak me vëllain e tij gjatë tërmetit. Babai i tij ishte gjithashtu në punë, Gunay ishte në shtëpi. Kur ndodhi tërmeti, unë menjëherë thirra djalin.” E dëgjova atë duke marrë telefonin dhe duke bërtitur ‘Mami’. Në atë moment ndërtesa u shemb dhe ai mbeti nën rrënoja. Unë telefonova gruan time dhe i thashë të shkonte në shtëpi. M’u deshën 2 orë që të kthehesha nga spitali në shtëpi për shkak të trafikut. Shpëtuesit, policët dhe punëtorët shëndetësorë e larguan djalin tim pas 10 orësh. Ai aktualisht është në kujdes intensiv, duke u munduar të shpëtojë këmbët, veshkat e tij u plagosën. Ai do të shpëtohet me lejen e Allahut.

Duke vënë në dukje se djali i saj po priste nën rrënoja me gjak të ftohtë, nëna tha. “Ai është një fëmijë shumë i vetëdijshëm dhe inteligjent. Ai kurrë nuk e lëshoi veten ndërsa ishte nën rrënojat. Më në fund ai kishte një celular në dorë dhe mori imazhet përreth tij, sepse ai fliste me mua në telefon. Ai telefonoi 4 herë 112.. Ai më dërgoi mesazhe zanore; ‘ Mami tha, “Jam nën rrënoja.” Askush prej tyre nuk më ka gjetur. Kur dëgjoi se kushëriri i tij u shpëtua, ai bërtiti: “Ahmet, edhe unë jam këtu, le të më shpëtojnë edhe mua.”

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: