Lajme

Videoja që po cmend grekët nga e vërteta dhe që po shpërndahet vrullshëm nëpër rrjetet sociale

Lëvizja “Zgjohu Shqiptar” ditën e djeshme ka publikuar një video dokumentar ku sjellë në dritë se si i masakroi policia greke 170 shqiptarët, nga vrasjet për kalim kufiri të paligjshëm deri te shkulja e zemrës së Ilia Karelit.

Në video tregohen fakte dhe dëshmi rrënqethëse nga vrasjet që nuk përfshin vdekje në shkëmbime zjarri me policinë greke, por ku emigrantët shqiptarët janë ekzekutuar qetësisht dhe jo rastësisht, por me vrasje të drejtpërdrejtë, citon në deklaratën e saj “Zgjohu Shqiptar”.

Vrasja e shtetasit shqiptaro-grek, Konstandin Kafica është politizuar nga pala greke deklaron “Zgjohu Shqiptar”, e cila përmes një deklarate të Ministrisë së saj të Jashtme ka dënuar ngjarjen.
Ndonëse Kafica qëlloi me armë ndaj policisë shqiptare, duke sjellë reagimin e saj të natyrshëm si në çdo vend të botës, për palën greke kjo është një ngjarje e dënueshme.
Përtej konsiderimeve politike të çastit, ajo që bie në sy është standarti i dyfishtë i përdorur nga pala greke, policia e së cilës, nga vitit 1991 e deri me sot jane ekzekutuar 170 shqiptarë.

Në dokumentar shfaqet në një interviste edhe nëna e Ilia Karelit (Kudret Kume) ku flet mes lotësh masakrën që kryen 13 gardianët në burgun e Nigritës, ku i biri i saj shfaqet pa arme në dorë dhe me duar të lidhura e ku masakrohet deri në frymen e fundit. Pikpyetja e saj e madhe është se pse nuk u dha dënimi i merituar për dhunuesit edhe përsë zemrën e tij ja shkulen vendit përsë gjalli…

Për më tepër ndiqni dokumentarin./ZgjohuShqiptar.info

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close