Covid-19Lajme

Vijnë 38.400 doza vaksine nga AstraZeneca

Manastirliu: Gati vaksinimi i mësuesve, 38 mijë e 400 doza të vaksinës AstraZeneca, të siguruara me financim të qeverisë shqiptare, përmes mekanizmit Covax pritet të mbërrijnë rreth orës 18:30 në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë me dije që këto vaksina do të përdoren për vaksinimin e mësuesve dhe procesi do të nisë menjëherë.

Kjo është sasia e parë e dozave të siguruara nëpërmjet Covax, në një kohë që qeveria shqiptare ka parapaguar për 1,114,000 doza vaksine. Ndërkohë procesi i vaksinimi aktualisht po bëhet me vaksinat Pfizer.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: