Lajme

Vijojnë lëkundjet në Shqipëri, regjistrohen disa tërmete me magnitudë të lartë

Toka në Shqipëri vazhdon të lëkundet nga veriu në Jug. Këtë mëngjes të 18 janarit janë regjistruar lëkundje në Xibër të Dibrës, me magnitudë 2.9 i shkallës Rihter sipas IGJEUM.

Instituti i Gjeoshkencave raporton për disa lëkundje me magnitudë të lartë në Jug të vendit.

Brenda një harku kohor 3 minutash, në mëngjesin e të mërkurës janë regjistruar tre lëkundje me magnitudë më e madhja 5, 4.5 dhe 3 e shkallës Rihter. Në orën 5 e 22 deri në orën 5 e 24 janë ndjerë lëkundjet me epiqendër në Sarandë, Konispol.

Ndërkohë që edhe mbrëmjen e të martës, janë shënuar lëkundje tërmeti me magnitudë 4.7 dhe 3.8 me epiqendër në Konispol.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close