Lajme

Vlerësimet për 7 marsin në Korçë, Meta: Të angazhohemi për të mos lejuar më që mësuesit dhe rinia jonë të braktisin atdheun

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka dhënë një mesazh pas vlerësimit të disa mësuesve, edukatorëve e pedagogëve në Korçë me rastin e 7 marsit. Meta thotë se tashmë duhet angazhim dhe përpjekje për të mos lejuar më që mësuesit dhe rinia të braktisin atdheun. Ai shpreh mirënjohje për brezat e mësuesve shqiptarë që kanë dhënë edhe jetën e tyre për të mbrojtur gjuhën e arsimin shqip.
Statusi nga Ilir Meta Nga Korça, djepi i Rilindjes Kombëtare, arsimit dhe kulturës shqiptare, pata sot kënaqësinë e veçantë të vlerësoja me rastin e 7 Marsit, një buqetë të nderuar mësuesish, edukatorësh, pedagogësh e drejtuesish të paharruar të shkollave të këtij qyteti, që aq shumë kanë sakrifikuar për përhapjen e dritës së dijes dhe edukimit patriotik të rinisë.
Mirënjohje përjetë për të gjitha brezat e mësuesve shqiptarë, të cilët me vizion e patriotizëm dhanë edhe jetën e tyre për mbrojtjen e përhapjen e gjuhës dhe arsimit shqip. Të angazhohemi së bashku për të bërë të gjitha përpjekjet për të mos lejuar më, që mësuesit dhe rinia jonë e mrekullueshme të braktisin Atdheun, por ta ndërtojnë këtu të ardhmen e tyre të sigurt, plot krenari dhe besim.
GËZUAR 7 MARSIN!

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: