Lajme

Vlora prej 12 ditësh në “flakë”, aktivizohen sërish vatrat në Dukat, ndërhyhet nga ajri për shuarjen e zjarrit

Pas 12 ditësh “luftë”flaket nuk jane “bindur” ne Vlore dhe vijojne te perpijne pyjet dhe kullotat. Ne diten e nente te zjarreve ne Karaburun sot situata paraqitet me e qete ne pjesen qe dje kishte situate te renduar si ne shtepite afer fshatit Dukat i Ri ashtu dhe ne Pashaliman.

Aktualisht vatrat e zjarrit janë serish mbi bazen e Pashalimanit si dhe ne Malin e Dukatit.  Zjarrfikesit kane qene gjate gjithe nates ne bazen e Pashalimanit ku ne oret e vona ka pasur nje situate te veshtire pasi flaket jane afruar 30 meter afer bazes por u be e mundur neutralizimi i flakëve.

Ajo qe mbetet shqetesim ne diten e sotme jane zjarret qe jane shfaqur mbas malit te Karaburunit mbi gjirin e Grames ku jane shfaqur vatra zjarri te cilat mund të shkojnë ne Llogara. Ne keto momente jane duke shkuar forcat e ushtrise per te pare situaten nga afer sakaq pritet dhe helikopteri.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close