fbpx
Lajme

Gjendet një gomone në bregdetin e Vlorës, ja për çfarë u përdor

Një gomone është gjetur e braktisur në det në fshatin Delisuf të njësisë administrative Novoselë. Mjeti lundrues dyshohet se është përdorur për trafikun e 55 k landestinëve në Vlorë pasi është gjetur pranë vendit ku ata u nisën. Policia ka mbërritur në vëndngjarje dhe po kontrollon zonën. Me 8 janar 2021 u shpëtuan 55 emigrantë nga vende të ndryshme të Lindjes së Mesme pasi mbetën të bllokuar për më shumë se 3 orë në mes të detit.

Për këtë ngjarje ndodhet në b urg 26-vjeçari, Emiljano Likaj, i d yshuar si skafisti që do ti transportonte drejt Italisë. Ai u vu në p ranga 12 ditë pas tentativës së t rafikut që r rezikoi të prodhojë një tragjedi, pasi gomonia mbeti në det të hapur për rreth 3 orë.

26-vjeçari Likaj, por dhe të paktën dy persona të tjerë, që sipas burimeve ishin në rolin e skafistit, arritën t’i shpëtojnë ar restimit gjatë operacionit të shpëtimit të ndërmarrë nga Roja Bregdetare. Mënyra se si ata arritën të dalin në breg mbetet e paqartë dhe ka ngjallur dyshime se skafistët mund të edhe të jetë ndihmuar nga persona brenda operacionit.

Për të arritur në brigjet e vendit fqinj, klandestinët, sipas burimeve, paguanin nga 4 deri në 5 mijë euro, ndërsa në ndihmë të kësaj veprimtarie ishte krijuar edhe një infrastrukturë e plotë. Deri më tani, policia ka zbuluar të paktën dy baza të strehimit të emigrantëve, një hotel në Tiranë dhe një shtëpi në fshatin Trevllazër në Vlorë. Të dyshuar si pjesë e këtij rrjeti, dhe të akuzuar për strehimin e emigrantëve janë tashmë në qeli 31-vjeçari nga Vlora Qazim Ismailaj dhe Fatos Tusha nga Tirana.

Vlorë/Informacion paraprak Më datë 25.01.2021, forcat p olicore të DVP Vlorë, në bashkëpunim me shërbimet e P olicisë K ufitare Vlorë, gjatë kontrollit të territorit në zonën e Akërnisë, kanë konstatuar në breg të detit, një mjet tip gomone, pjesërisht e d ëmtuar, rreth 9.5 m e gjatë, me tre motorë, një prej të cilëve ishte i këputur.

Në mjetin lundrues nuk është konstatuar asnjë send apo objekt i k undërligjshëm. DVP Vlorë po punon në bashkëpunim me P olicinë K ufitare Vlorë, për sqarimin e plotë të situatës.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close