Lajme

Vlorë/ Një breshkë deti ka dal në bregdetin e plazhit të vjetër (Foto/Video)

Një breshkë deti e llojit Charetta Charetta ka dal në bregdetin e plazhit të vjetër e ngrordhur mëngjesin e kësaj të premteje. Breshka ka qënë 85 centimetra e gjatë dhe 57 centimetra e gjerë, me gjatësi të karapaksit/ zhguallit 59 centimetra.

Sipas ambientalistit Simo Ribaj breshka e detit e dal sot në breg ka dëmtime në trup, dëmtime këto të ardhura nga goditjet dhe prerjet që ka pësuar breshka nga helikat e anijeve, apo dhe nga vetë peshkatarët. Të tilla specile janë kthyer tashmë në vizitore të rregullta të bregdetit shqiptar, teksa në shqipëri gjejnë habitain e përshtatshëm gjatë stinëve të ngrohta të vitit.

Sipas Ribajt në shumë vende të botës të tilla specie dalin edhe në breg të detit ndërsa vetëm në shqipëri ata nuk kanë krijuar ende habitatet e tyre në tokë, kjo edhe për shkak të ndotjes së mjedisit që ka gjatë bregdetit tonë. Të tilla specieve dëmë kolosal i shkakton plastika, prandaj ambjentalisti Ribaj bënë apel për më shumë kujdes për parandalimin e ndotjes së mjedisit.

Breshka e dal sot në breg të detit në plazhin e vjetër në Vlorë është breshka e 8 e dal në bregdetin e Vlorës që prej Janarit të 2019, 5 prej tyre kanë dal të ngordhura në bregdet ndërsa të tjerat kanë rënë në rrjetat e peshkatarëve duke lënë sërish të lira.Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close