Lajme

Vullkani në Kongo shkakton kaos, 15 humbje jete, evakuohen mijëra njerëz

Të paktën 15 persona kanë humbur jetën dhe mijëra të tjerë janë evakuuar në disa fshatra të Republikës Demokratike Lindore të Kongos, pas shpërthimit të vullkanit shkatërrues.

Mediat e huaja bëjnë me dije se përrenj llavash të vullkanit u përhapën në disa fshatra duke shkaktuar shkatërrimin e më shumë se 500 shtëpive.

Shpërthimi i vullkanit në malin Nyiragongo bëri që rreth 5,000 njerëz të evakuohen nga qyteti i Goma përtej kufirit afër Ruandës, ndërsa 25,000 të tjerë kërkuan strehim në veri-perëndim në Sake.

Më shumë se 170 fëmijë kishin ende frikë, zyrtarët e Unicef thanë se po organizonin qendra tranziti për të ndihmuar fëmijët e pashoqëruar pas katastrofës.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: