Lajme

Wuhan/ A po tállet vendi i origjinës së Covid me shtetet e tjera?!

Media shtetërore kineze u ka dalë në mbrójtje banorëve të Wuhanit, pas pamjeve të publikuara ku ata shiheshin duke festuar në një pishinë gjigante, pavarësisht pándemisë. Ditën e djeshme, “Global Times” hódhi póshtë sùlmet në drejtim të Wuhan: “Tani Wuhan po pret flùks turistësh dhe ekonomia e saj po ringjállet. Banorët besojnë se kjo shihet jo vetëm si një shenjë e rikthimit të qytetit të normalitet, por edhe një kujtesë për vendet që po lùftojnë me virùsin, se masat e rrépta parándaluese do shpárblehen”.

Mijëra njerëz u mblodhën për të shijuar një festival muzike në pishina, pa máska në fytyrë dhe ngjitur me njëri tjetrin. Kjo ngjalli reagime të fórta në mbarë botën, ku nuk munguan as titujt thùmbues në mediat e mëdha. Një faqe e parë e gazetave në Australi e titulloi historinë si “festa e madhe e Kinës”, dhe “jeta është një plazh në Wuhan, ndërsa bota paguan çmimin e virùsit”.

Pamje të tilla zor se mendohet që mund të shiheshin në 2020-tën. Por fotot e pjesëmarrësve në festën gjigante të mbajtur në parkun ujor Maya Beach të Wuhan-it, kanë bërë xhiron e botës. Masat ekstréme të izólimit u hoqën në muajin prill dhe që prej mesit të majit, as Wuhan-i e as province e Hubeit nuk kanë regjistruar më raste të brendshme inféktimi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: