Lajme

Xhubleta shqiptare pjesë e trashëgimisë së UNESCO-s, Yuri Kim: Një nga fustanet më të bukura në botë!

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për lajmin se xhubleta,  veshja tradicionale e grave të Malësisë, është futur në në listën e trashëgimisë urgjente kulturore botërore.

Përmes një postimi në Twitte, diplomatja amerikane shkruan se xhubleta shqiptare është një fustanet më të bukur në botë.

“Xhubleta është një nga fustanet më të bukur në botë. Është e mrekullueshme të shohësh trashëgiminë kulturore të njohur, të mbrojtur dhe të promovuar. Urime!”, shkruan Kim.

Lexo edhe:UNESCO fut në listën e trashëgimisë kulturore xhubletën, përshkruan mjeshtërinë dhe format e përdorimit të veshjes 4 mijë vjeçare

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close