Lajme

Yuri Kim: SHBA riafirmon mbështetjen për gazetarët

Ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka shprehur mbështetjen e SHBA në garantimin e lirisë së shtypit të lirë. Kim thekson se demokracia është një proces i cili kërkon liri të shprehjes por edhe qasje në informacione faktike që sigurohen nga mediat e pavarura.

Ja çfarë shkruan Yuri Kim: “Në ditën ndërkombëtare të lirisë së Shtypit, SHBA riafirmon mbështetjen për lirinë e shtypit dhe për sigurinë e gazetarëve dhe punëtorëve të medias në të gjithë botën, përfshirë. Demokracia kërkon liri të shprehjes dhe qasje në informacione faktike dhe të sakta të siguruara nga media të pavarura”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: