Lajme

Zjarret “nuk lenë të qetë” Vlorën/ Digjen dhjetëra ullinj në Panaja

Dhjetëra pemë ullinjsh janë shkrumbuar nga zjarri që ka përfshirë paraditen e sotme fshatin Panajë të Vlorës. Një zjarrfikëse ka mbërritur menjëherë në vendngjarje, por situata duket e papërballueshme. Flakët kanë përfshirë jo vetëm shkurre por dhe drurë të shumtë me ullinj.

Sipas banorëve të zonës, nëse flakët favorizohen, mund të kalojnë dhe në anën tjetër të rrugës, zonë e cila është e tëra me ullishte. Edhe pse kanë kaluar rreth 2 orë në luftë me flakët, zjarret ende janë të fuqishëm. Dyshohet se zjarri është vënë qëllimisht. Deri më tani, nga “shpërthimi” i zjarrit dëmet materiale kanë qenë të shumta, por fatmirësisht asnjë njeri nuk është lënduar. Ndërkohë, zjarrfikësja ka shkuar në vendngjarje për të bërë zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

Qarku i Vlorës llogarit një bilanc të rëndë, për sa i përket dëmeve që kanë shkaktuar zjarret, që përfshinë vendin këtë verë. Janë djegur qindra hektarë shkurre e pyje, ndërkohë që punonjësve zjarrfikës iu deshën mbi dy javë beteja nga toka dhe ajri për të neutralizuar vatrat aktive, si ato që rrezikuan parkun kombëtar të Llogorasë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close