Lajme

Zjarri në Rodos “përpin” shtëpi dhe dyqane, 20 mijë hektarë pyje të djegur në Korfuz

Në Agios, Korfuz, Karystos dhe Rodos situata e zjarreve është rënduar, ndërkohë po vazhdojnë operacionet për shuarjen e flakëve.

Përfaqësuesi për shtyp i Zjarrfikësve, Vassilis Vathrakogiannis, në një deklaratë shprehet se kushtet janë të vështira në të gjitha frontet.

Alarm i ri ra sot në mëngjes në Rodos, ku zjarri filloi të rindizej në fshatin Asklepiio, duke djegur shtëpi, dyqane dhe prona si dhe gjithçka tjetër.

Fshatarët bëjnë apel për ndihmë. Zjarrfikësit dhe vullnetarë ndodhen në zonë duke u përpjekur të vënë nën kontroll situatën

“Të gjitha forcat e Mbrojtjes Civile veprojnë në mënyrë të vazhdueshme në të gjitha frontet. Në Rodos ka një rindezje të madhe në zhvillim pranë vendbanimit Asklipio” tha Vathrakogiannis duke sqaruar se drejtimi i erës është jugor.

“Forcat e forta tokësore po përpiqen ta përballojnë atë,” tha ai.

Në të njëjtën kohë, zjarrfikësit po luftojnë me zjarret në zona të tjera të ishullit, si midis Laerma, Apollona dhe Platania, ndërsa ka shpërthime të shpërndara në lindje drejt Malonës dhe Massarit. Në operacionet e fikjes së zjarrit janë përfshirë 266 zjarrfikës, 55 automjete dhe 16 grupe të njësive këmbësore, ndërsa tre helikopterë dhe katër avionë po hedhin ujë nga ajri.

Gjatë natës u kërkua evakuimi i zonave të Santa, Megoula, Porta, Palaia Perithia, Sinies, Viglaturi, Nisaki, Rou, Katabolo, Kentoma, Tritsi, Kokkokilas, Sarakiniatika, Plagia, Kalami, Vlahatika dhe Kaballeraina.

Në pjesën e përparme në Platanisto Karystos, në Evia, sipas informacioneve të Zjarrfikësve, ka ende shpërthime të shpërndara ndërsa deri më tani vendbanimet Platis Gialos, Livadi, Kastri, Potami, Pernaraki dhe Platanistos janë evakuuar.

Në Korfuzi, zjarri është ndezur në pjesën veri-lindore të ishullit dhe në jug të Perithias, por sipas zjarrfikësve ende nuk ka arritur në asnjë vendbanim. Për shuarjen e zjarrit po punojnë 62 zjarrfikës me 21 automjete dhe tre grupe të njësive këmbësore, ndërsa nga ajri dy helikopterë dhe dy avionë.

Më herët, kryetari i bashkisë së Korfuzit të Veriut, Giorgos Mahimaris foli për zjarrvënie, pasi zjarri shpërtheu njëkohësisht në tre vende të ndryshme në shpatet e malit Pantokratoras. Ai vetë ishte në front që në momentin e parë, shkoi në të gjitha zonat e diskutueshme dhe formuloi vlerësimin e zjarrvënieve.

Siç tha ai, pas një beteje gjithë natën me flakët, nuk është djegur asnjë shtëpi, por zjarri llogaritet të ketë djegur deri më tani 20 mijë hektarë.

Në Evia, ku po fryjnë erëra të forta, po operojnë 77 zjarrfikës, 25 automjete, tre ekipe të njësive këmbësore dhe tre avionë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close