Lajme

Zvërnec,rreth 500 rrënjë ullinj thuajse të shkrumbuar,ndërsa banorët janë  detyruar të  kalojnë  natën jashtë

Dhjetra hektarë  te djegur,rreth 500 rrënjë  ullinj, thuajse të shkrumbuar. Zjarri i fuqishëm që  ka prekur fshatin Zvërnec në  oret e para të mëngjesit ka rrezikuar dhe dhjetra banesa në  zonë , ndërsa banorët janë  detyruar të  kalojnë  natën jashtë . Zjarri është  ndihmuar edhe nga era e fortë  që  ka fryrë  në  zonë ,ndërsa për shuarjen e flakëve janë  angazhuar dhjetra forca zjarrfikëse,por dhe ushtria.Banorët në  orët e mëngjesit të së hënës kanë  vijuar të shuajnë vatrat e vogla të zjarrit që ishin ende aktive, ndërsa e kanë cilësuar situatën dramatike.

Kanë  humbur dhjetra rrënjë ullinj,të cilat janë djegur për shkak të zjarrit të fuqishëm, ndërsa pranojnë se e kanë kaluar natën jashte për shkak të rrezikut që u kanosej , banoret forcat zjarrfikëse kanë  luftuar për disa orë me zjarrin e fuqishëm, ndërsa në zonë ishte dhe shtabi i emergjencës dhe kreu i bashkisë së Vlorës për të  ndjekur nga afër situatën në zonë , duke bërë  që pas disa orësh luftë  me flakët situata të  normalizohej disi .Ndërkohë  referuar situatës për shkak të motit të keq në Vlorë vec situatës dramatike nga zjarri , era e fortë  ka shkatuar edhe dëme të  vogla përgjatë lungomares me pemë të rrëzuara , ndërsa i pezulluar vijon të  jetë  edhe lundrimi detar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close