fbpx
Lifestyle

Nuk ju duhen vetëm kremrat, gjërat që duhet të shmangni për të ngadalësuar plakjen

Me kohën të gjithëve na shfaqen rrudha të dukshme në fytyrën tonë. Është e natyrshme që fytyra të humbasë pak nga plotësia e saj rinore, por ndërsa shumë iu drejtohen qendrave estetike apo blejnë produkte të shtrenjta kozmetike, ka disa mënyra natyrore që mund ta luftojmë plakjen. Mos pini duhan Pirja e duhanit dëmton të gjithë organizimin, por në lëkurë ai shkakotn probleme me kolagjenin si dhe ngushton enët e gjakut që mbartin oksigjen dhe lëndë ushqyese. Mos pini alkool Konsumimi i tepërt i alkoolit dehidraton lëkurën dhe zgjeron enët e gjakut. Kjo mund të çojë në çrregullimin e lëkurës, që shkakton skuqje dhe puçrra të vogla. Shmangni dietat ekstreme Çrregullimet në ushqim, siç është anoreksia apo bulimia, i japin stres dhe e dëmtojnë të gjithë trupin, përfshirë këtu lëkurën, flokët dhe thonjtë. Këto janë çrregullime serioze, madje kërcënuese për jetën, prandaj kërkoni menjëherë ndihmë profesionale

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button