fbpx
Lifestyle

Deri më sot i keni hedhur në kosh : Por ju nuk e keni ditur që bishtat e qershive shërojne këtë problem tepër të përhapur

I kishim pritur prej kohësh dhe tani që i gjejmë në çdo stendë të mundshme në treg, tashmë edhe me çmim të arsyeshëm, nuk mund të mos i shijojmë qershitë e para. Por në qoftë se deri më tani i keni hedhur bishtat e tyre, pasi të lexoni këtë artikull s’do e bëni më këtë gabim. Ndryshe nga ç’mund të mendoni bishtat e qershive janë një depo e vërtetë e vitaminave A, B1 dhe C.

Hulumtimet e ndryshme shkencore kanë provuar se çaji i bishtave të qershive ndihmon organizmin të shkrijë yndyrnat e tepërta, sidomos kur e shoqëroni me një jetë aktive. Shkencëtarët pranojnë pa asnjë mëdyshje se bishtat e qershive kanë efekt diuretik dhe si rrjedhojë largojnë lëngjet e tepërta nga organizmi dhe parandalojnë formimin e gurëve në veshka. Një tjetër karakteristikë e bishtave të qershive është parandalimi i problemeve të zemrës falë uljes së tensionit të gja. kut.

Ajo që duhet të bëni është vetëm të ruani bishtat e qershive dhe t’i vloni në një tenxhere ku keni hedhur një gotë ujë . Këtë çaj mund ta pini edhe të ftohtë 2-3 herë gjatë ditës për aq kohë sa të ndiheni më mirë. Provojeni për një periudhe një-dy mujore dhe do të shihni përmirësim. Gjithashtu ai ul kolesterolin e keq në gj. ak, largon lëngjet e tepërta nga trupi, i bën mirë mëlçisë dhe parandalon inf eksionet në traktin urinar.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button