Lifestyle

Dermatologia Shah: Dieta me perime ju vjen në ndihmë, “zhduk” skuqjen në lëkurë

Dormatologu Muneb Shah në një intervistë ka folur për kujdesin ndaj lëkurës. Sipas tij, dieta e pasur me perime është ilaçi më i mirë, që sipas tij, mund të zvogëloni inflamacionin dhe skuqjen.

“U rekomandoj njerëzve që të rrisin konsumin e perimeve të gjelbra siç janë brokoli dhe spinaqi për një lëkurë me dukje më të mirë, thotë ai.

Nëse hani sasinë e duhur të perimeve të gjelbra, mund të jeni i sigurt se do të merrni të gjithë klorofilin e nevojshëm”, tha ai.

Ai gjithashtu thekson se antioksidantët mund të ndihmojnë lëkurën të riparohet më shpejt, gjë që mund të zvogëlojë skuqjen ose ënjtjen në fytyrë, por gjithashtu lehtëson vragat e puçrrave.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: