Lifestyle

Gripi i vjeshtës, kjo kurë shtëpiake me mjaltë vlen për trajtim të menjëhershëm

Trajtimi i parë me mjaltë që do t’ju bëjmë është shumë i thjeshtë në përgatitje dhe shumë i shijshëm. Gjithçka që duhet të bëni është të përzieni mjaltin me pluhur kanelle për të marrë një përgatitje të trashë si shurupi.

Kur i përzieni këta dy përbërës, në thelb po përmirësoni vetitë e mjaltit me ato të kanellës. Në rast se nuk keni dëgjuar asgjë për të, duhet të dini se është e njohur për vetitë e tij antivirale, antibakteriale dhe antifungale. Përveç kësaj, ky kombinim i fuqishëm mund të stimulojë trupin tuaj dhe të kapërcejë lodhjen e shkaktuar nga gripi.

Përbërësit

  • 4 lugë kanellë  pluhur (60 g)
  • 4 lugë mjaltë (80 g)

Përgatitja

Përziejini të dy përbërësit dhe ruani në një kavanoz hermetik. Nëse mjalti ngurtësohet, thjesht shkrijeni me ujë të ngrohtë.

Më pas konsumoni një lugë gjelle çdo ditë me stomakun bosh dhe një lugë gjelle gjysmë ore para çdo vakti nëse keni grip.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close