KuzhinaLifestyle

Gurabije 5 lekshe

Si të gatuajmë Gurabije 5 lekëshe – Receta e gatimit

Perberesit: -400 gr gjalpe ose margarine ne temperature ambienti,
-9 ose 10 luge sheqer gjelle, -3 filxhane niseshte, -esence vaniljeje, -2 filxhane miell,
-1/2 filxhan sheqer pluhur. (filxhana kafeje dhe luge gjelle)

Pergatitja: Ne nje tas te bollshem, rrahim gjalpin apo margarinen e bute me sheqerin pluhur dhe sheqerin normal. Shtojme dale ngadale niseshtene dhe e trazojme akoma qe te behet homogjene. Hedhim brenda esencen e vaniljes e shtojme pak nga pak miellin derisa te krijohet nje brum i bute.Nuk duhet perdorur miell me teper se c’duhet, pasi na krijon veshtiresi ne dhenien e formes por edhe ne shije. E veme te forcohet ne frigorifer per te pakten 40 minuta.E marrim pjese pjese dhe duke e rrotulluar mbi tavoline, i japim forme bastuni me trashesi sa gishti i madh, dhe i presim ne diagonal, ( kini parasysh ato qe hanim me aq qejf dikur). Me ndihmen e pirunit, siper bejme viza ne menyre delikate. Pasi mbarojme gjithe brumin keshtu, i veme ne tave mbi leter furre dhe i pjekim ne furre te ngrohte ne 160° per rreth 25-30 minuta e megjithate, derisa nga poshte te kene marre pak ngjyre, por siper duhet te jene te bardha. Lerini te ftohen para se ti hiqni nga tava e sipas deshires, sperkatini me sheqer pluhur. Ps. filxhana kafeje dhe luge gjelle

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close