Lifestyle

Guxoni: Përdorni çokallatën që në mëngjes, ka disa veti shumë të mira!

Përmirëson fuqinë tuaj të trurit – Njerëzit të cilët hanë çokollatë të zezë të paktën një herë në javë kanë tendencë të performojnë më mirë në teste të ndryshme mendore dhe të kujtesës, zbuloi një studim. Flavanolët në kakao rrisin rrjedhjen e gjákut në tru dhe ato mblidhen në pjesë të trurit që janë përgjegjëse për të mësuarin dhe kujtesën. Pra, nëse doni t’i jepni trurit tuaj një fillim, veçanërisht para provimeve, çokollata e mëngjesit është një strategji A-plus për ta bërë këtë.

Është një nxitës natyror i humorit –Mëngjeset mund të jenë të vështira dhe është më mirë të vendosni veten në disponimin e duhur në fillim të ditës. Çokollata mund të përmirësojë disponimin tuaj dhe të nxisë ndjenja pozitive. Ngrënia e çokollatës stimulon prodhimin e endorfinës dhe ndërvepron me kimikatet tona të tjera “të ndjehen mirë” – serotoninën dhe dopaminën. Çokollata shquhet gjithashtu për efektin e saj anti-depresiv.

Është mirë për shëndetin tuaj – Rezulton se njerëzit që hanë më shumë çokollatë në ditë kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Ngrënia e çokollatës së zezë është një stërvitje e shkëlqyeshme për zemrën ul presionin e gjakut dhe ndihmon enët e gjakut të relaksohen falë oksidit të azotit të prodhuar nga flavonoidet.

Ju ndihmon të kaloni në modalitetin e punës –Ashtu si fasulet e kafesë dhe çaji, kakaoja përmban kafeinë. Sasia mund të ndryshojë, por si rregull, çokollata e errët ka më shumë kafeinë në të, me çokollatën e bardhë që nuk ka asnjë. Dhe si ushqimet e tjera me kafeinë, çokollata ju bën më vigjilent dhe zgjuar. Një tjetër kimik nga kakao është teobromina. Ajo i jep çokollatës shijen e saj të hidhur dhe rrit nivelin e energjisë tuaj – pikërisht atë që ju nevojitet në mëngjes.

Është ushqyese dhe mbështet sistemin tonë imunitar – Mbi të gjitha përfitimet e tjera, çokollata është e mbushur me lëndë ushqyese. Çdo 70% çokollatë e zezë përmban antioksidantë (madje edhe më shumë se çaji jeshil!), Kalcium, bakër, kalium dhe magnez. Flavanolët do të ndihmojnë për të luftuar dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga oksidantët në të cilët jemi të ekspozuar çdo ditë: gjëra të tilla si tymi i cigareve, ndotja e ajrit dhe alkooli. Kështu që, mbrohuni të mbrojtur me kakao para se të dilni nga shtëpia.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: