fbpx
Lifestyle

Hani çdo ditë 5 kokrra arra, ja çfarë do ndodh me organizmin tuaj

Ekzistojnë një sërë arsyesh që arrat të bëhen pjesë e zinxhirit tuaj ushqimor ditor. Duke konsumuar vetëm 5 kokrra arra në ditë mund të ndryshoni edhe shëndetin, transmeton lajmi.net. Këto janë përfitimet shëndetësore që mund t’I keni nëpërmjet konsumimit të arrave çdo ditë:

– zvogëlon belin për 1 cmm

– zvogëlon mundësinë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës

– e përmirëson shëndëtin e trurit

– zvogëlon nivelin e kolesterolit

– rrit numrin e spermatozoidëve tëk meshkujt

– ulë rrëzikun e prekjes nga diabeti

– ulë rrezikun e kancerit

– i përforcon eshtrat, lëkurën dhe flokët.

Ndikimi i arrave në organizëm është aq i madh, sa që disa persona e ndjejnë vetëm 4 orë pas konsumimit ndikimin e tyre.

Arrat për atë kohë e ushqejnë trupin e njeriut me vlera ushqyese, materie dhe vitaminë.

Organet fillojnë të punojnë në mënyrë më efikase, duke parandaluar dëmtimin arterial dhe efektet e tjera të dëmshme shëndetësore. Nëse konsumohet në sasi të moderuar, nuk do të shkaktojë trashje, dhe në vend të kësaj do të stimulojë shëndetin, do të rregullojë peshën dhe perimetrin e belit.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button