KuzhinaLifestyle

Kjo përbërje është kaq e theshtë dhe efektive

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mjalti është shumë i pasur me antioksidantë dhe vlerësohet si antibiotik natyral. Ai përmirëson kujtesën, qelizat e trurit, mbron fytin dhe ndihmon në trajtimin e të dje. gurave dhe lënd imeve të lëkurës. Mjalti është aleati i sistemit imunitar dhe rrit nivelet e insulinës, gjë që përshpejton çlirimin e serotoninës. Ky hor. mon transformohet në melatoninë, e cila ndihmon për një gjumë të qetë dhe të patrazuar.

Kanella nga ana tjetër është një nga erëzat më mirëbërëse për njeriun. Ajo është e pasur me antioksidantë që shmangin sëm. undjet dhe pakëson rrez. ikun e sëm. undjeve të zemrës, tensionit të lartë të gja. kut. Kanella ndihmon edhe në uljen e nivelit të kolesterolit dhe triglicerideve. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, kanella lu fton mykun dhe bak. teret dhe shmang inf. eksionet. Përfitimet Që Mund Të Merrrni Nga Kombinimi I Kanellës Dhe Mjaltit Kombinimi i kanellës dhe mjaltit ofron shumë përfitime për organizmin.

Të dyja përmirësojnë tretjen, lu. ftojnë fryrjet në stomak, plogështinë, dhi. mbjet e kyçeve, rënien e flokëve, infe. ksionet e lëkurës, aknet, të ftohurën dhe prishjen e dhëmbëve. Mjalti me kanellën ndihmojnë në uljen e kolesterolit, rënien në peshë, si dhe përmirësojnë shëndetin e zemrës. Çaj Me Mjaltë Dhe Kanellë Për Shëndet Të Mirë Kanellën me mjaltin mund t’i kombinoni të dyja dhe të formoni një pastë të ngrënshme e të shijshme. Në një enë të vogël përzieni një lugë çaji me kanellë, një lugë gjelle me mjaltë dhe, nëse dëshironi i shtoni një lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të vir. gjër.

Këtë pastë mund ta kombinoni me lëngje të ndryshme frutash dhe perimesh, ta përdorni për të lyer bukën e të tjera, ose mund të konsumoni një lugë në mëngjes ose në mbrëmje. Një tjetër mënyrë është të zgjidhni çajin tuaj të preferuar dhe pasurojeni atë duke shtuar një lugë çaji me kanellë dhe dy lugë çaji me mjaltë. Gjysmën e filxhanit pijeni në mëngjes dhe pjesën e mbetur në mbrëmje.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close