Lifestyle

Mungesa e vitaminës B12 dëmton nervat: Ushqimet që duhet të konsumoni patjetër

Vitamina B12, e njohur edhe si kobalamin, është thelbësore për shëndetin e indeve nervore, funksionimin e trurit dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Por shumë njerëz nuk po marrin mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese.

Mungesa e vitaminave B mund të çojë në dëmtimin e nervave, por shumica e njerzve nuk janë të vetëdijshëm për këtë çështje dhe injorojnë shenjat e hershme të shëndetit të dobët nervor që përfshijnë marramendje, dobësi të muskujve dhe ndjenjën e kunjit në gjymtyrë – thuhet në studim.

Ekspertët paralajmëruan se dëmtimi nervor i shkaktuar nga mungesa e vitaminës B12 mund të bëhet dobësues përgjithmonë.

Trupi ynë nuk mund të prodhojë më vetë Vitaminë B12, Ashtu si shumica e vitaminave, B12 nuk mund të prodhohet nga trupi ynë. Duhet ta merrni nga ushqimi dhe suplementet. Gjithashtu, trupi ynë nuk mund të ruajë vitaminën B12 për një kohë të gjatë, dhe kështu ne duhet të hamë ushqime të larta në këtë lëndë ushqyese në baza të rregullta.

Më poshtë janë renditur pesë ushqime që janë të pasura me vitaminë B12:

Mëlçia e kafshëve dhe veshkat, Mëlçia dhe veshkat, veçanërisht nga qengji dhe viçi janë shumë të larta në vitaminë B12. Ngrënia e 100 gramë mëlçi qengji, viçi,  mund të sigurojë deri në 3.500% të Vlerës Ditore (DV) për vitaminën B12, ndërsa e njëjta racion i veshkave siguron deri në 3.000% të DV. Biftek viçi i pjekur në skarë është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës B12.

Peshk, Peshku është një ushqim super ushqyes pasi është një burim i madh i lëndëve ushqyese si proteina, vitamina dhe minerale. Sardelet, Tuna, Salmoni dhe Trofta përmbajnë përqendrime të larta të vitaminës B12. Peshku është gjithashtu një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3 që janë të mira për zemrën tuaj.

Qumësht dhe produkte të qumështit, Qumështi dhe produktet e qumështit si kosi dhe djathi janë burime të shkëlqyera të proteinave dhe disa vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B12. Një filxhan qumësht i plotë përmban rreth 46% të DV për vitaminën B12 dhe një fetë e madhe (22 gram) djathë zviceran mund të sigurojë rreth 28% të DV.

Vezë, Studimet kanë treguar se të verdhat e vezëve përmbajnë nivele më të larta të vitaminës B12 sesa të bardhat e vezëve. Përveç kësaj, studiuesit thonë se vitamina B12 në të verdhat e vezëve është më e lehtë për tu absorbuar nga trupi.

Qumësht dhe drithra, Vegjetarianët dhe veganët mund të përdorin drithëra dhe qumësht të pasuruar me vitaminë B12.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: