Lifestyle

Nga limoni te patatja e ëmbël, këto janë 9 ushqimet e bukurisë!

Ka një shans që ulja e temperaturave këtë muaj tashmë të ketë sjellë dëm në lëkurën tuaj. Dhe ndërsa kalimi te kremrat hidratues më të rëndë, një pjesë e enigmës shpesh neglizhohet: dieta.

Por, sipas nutricionistit Kimberly Snyder, ju mund të pësoni një ndryshim rrënjësor në lëkurë, duke e perfeksionuar në vetëm një javë duke konsumuar këta përbërës kryesorë natyralë, të cilët sigurojnë një çehre më të shëndetshme. Mbi të gjitha, ju jeni ajo që hani.

1. Limonët – Snyder sugjeron që çdo klient të fillojë ditën e tij me pak ujë të nxehtë dhe limon. Ajo detoksifikon trupin duke ndihmuar sistemin tuaj të tretjes dhe mëlçinë të eleminojnë shpejt mbeturinat.

2. Patate e ëmbël – Shtimi i këtyre niseshteve të pasura me beta-karotinë në dietën tuaj të përditshme në të vërtetë mund të luftojë çehren pa shkëlqim. Kjo është për shkak të kombinimit magjik për shkëlqimin e lëkurës të Vitaminës A dhe Vitaminës C.

3. Bajame – Ndërsa me siguri tashmë e dini që bajamet janë një meze e lehtë për shëndetin, ato janë gjithashtu një ushqim bukurie, pasi janë të mbushura me Vitaminë E.

4. Farërat Chia – Këto fara për luftimin e radikalëve të lirë janë të mbushura me minerale dhe fibra dhe ekuilibrin perfekt të acideve yndyrore thelbësore.

5. Ananasi – Ananasi përmirëson tretjen, duke zvogëluar inflamacionin dhe duke hequr toksinat nga trupi. Për më tepër, ndihmon gjithashtu në prodhimin e kolagjenit.

6. Panxhar – Antioksidantët e fuqishëm në panxhar ndihmojnë në luftimin e shenjave të plakjes për ta mbajtur lëkurën të fortë dhe rinore. Kombinimi i tyre i mineraleve dhe vitaminave (folat, Vitaminë A, kalium dhe magnez) stimulon prodhimin dhe riparimin e qelizave, duke mbrojtur lëkurën nga plakja e parakohshme dhe rrudhat.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: