Lifestyle

Përfitimet shëndetësore të kakaos

Kakaoja, përveçse shumë e shijshme, ka edhe veti të jashtëzakonshme ushqyese. Këtu janë përfitimet kryesore të kakaos:

-flavonoidet i japin asaj një efekt të fortë antioksidues

-ul presionin e gjakut

-zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru

-promovon mirëqenien mendore dhe në fakt konsiderohet “ushqim nervor”

-ka një efekt antitumor

Ekziston një lidhje indirekte midis kakaos dhe serotoninës. Gjegjësisht, kakao është një ushqim kundër depresionit, sepse lehtëson simptomat e depresionit falë pranisë së triptofanit, ose serotoninës, hormonit të humorit të mirë.

Për më tepër, disa studime madje kanë treguar se kakaoja dobëson, por rezultatet më pas u mohuan nga studimet e mëvonshme shkencore në të cilat u shfaqën të dhënat e kundërta, kështu që kjo temë është ende e debatuar.

Për të përfituar nga përfitimet e kakaos, EFSA sugjeron të konsumoni 2.5 gram kakao të hidhur në ditë ose 10 g çokollatë të zezë në ditë.

Është e rëndësishme të theksohet se pjesa e kakaos ose çokollatës duhet t’i përshtatet nevojave tuaja ushqyese dhe gjendjes shëndetësore, duke marrë parasysh disa kundërindikacione të mundshme të pijes së kakaos, e cila nuk rekomandohet në rast të refluksit gastroezofageal, aciditetit dhe gastritit.

Pluhuri i hidhur i kakaos mund të jetë i dobishëm edhe për aromatizimin e një pjate, në mënyrë që të reduktohet konsumi i sheqernave të shtuara. Mund të hidhet në kos të bardhë pa sheqer, në qull për mëngjes, qumësht dhe drithëra ose duke përzier kakaon me ujë mund të bëni shpejt një krem për ta përhapur mbi bukë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close