Lifestyle

Si të ulni nivelin e kolesterolit në mënyrë natyrale

Kolesteroli i lartë është një problem shumë i zakonshëm për njerëzit dhe vlerat e larta të tij mund të shkaktojnë mosfunksionime serioze.

Është e nevojshme t’i kushtojmë vëmendje, veçanërisht dietës sonë, e cila në këtë rast është faktori kryesor.

Çfarë duhet bërë:

Ushqimet që “ulin” kolesterolin

Shtimi i ushqimeve të shëndetshme dhe të freskëta në dietën tuaj të përditshme mund të ndihmojë shumë në uljen e kolesterolit dhe shëndetin e përgjithshëm.

Përqendroni dietën tuaj në ushqime me vlera ushqyese si frutat dhe perimet dhe yndyrnat e shëndetshme për zemrën si arrat, farat, avokadot, vaji i ullirit dhe peshqit yndyrorë si salmoni.

Shtoni tërshërën

Tërshëra është e njohur për përfitimet e shumta shëndetësore, pasi ndihmon në funksionimin e duhur të zorrëve, menaxhimin më të mirë të peshës, përmirëson rezistencën ndaj insulinës dhe ul kolesterolin. Tërshëra përmban një fibër të quajtur beta-glukan, e cila në fakt ndihmon në largimin e kolesterolit nga trupi, shpjegojnë ekspertët.

Ndërsa shtimi i tërshërës në mëngjesin tuaj është një pjatë e dukshme, këto drithëra mund të shtohen në një sërë pjatash të tjera.

Mjedra për ëmbëlsirë

Manaferrat janë një ushqim i ëmbël natyral pa sheqerna të shtuara dhe janë të mbushura me lëndë ushqyese që mbështesin shëndetin e zemrës. Sipas një meta-analize, ngrënia e manaferrave uli ndjeshëm nivelet e kolesterolit duke i bërë ato një zgjedhje të dukshme për uljen e kolesterolit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close