Lifestyle

Si t’i bëni vaktet tuaja themelore ushqyese për të qëndruar të shëndetshëm

Është fakt që dietat e zbukuruara janë të vështira për tu ndjekur sepse ato përpiqen të eleminojnë të gjithë përbërësit që janë mësuar mirë me paletën tonë të shijes. Eshtë e rëndësishme të ndiqni një dietë që ndihmon në arritjen e qëllimeve tona të fitnesit në një mënyrë fleksibël dhe komode.

Sidoqoftë, bërja e ndryshimeve të mëdha në dietën tuaj ndonjëherë mund të duket shumë dërrmuese. Një dietë e shëndetshme duhet të përbëhet nga fruta dhe perime, drithëra të plota si gruri i plotë dhe orizi kafe, sipas IANS. Mirëmbajtja e vitaminave dhe mineraleve kryesore janë gjithashtu shumë të rëndësishme për të ruajtur shëndetin e mirë.

Fuqia e proteinave

Proteina përbën blloqet ndërtuese të organeve, muskujve, lëkurës dhe hormoneve. Trupi juaj ka nevojë për proteina për të ruajtur dhe riparuar indet. Ushqimi i proteinave mund t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni peshë dhe dhjamë në bark duke rritur masën dhe forcën tuaj muskulore, sugjeron studimi.

Një dietë që është e pasur me proteina mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e presionit të gjakut, në luftën kundër diabetit etj. Proteinat mund të përbëhen nga mishi dhe shpendët pa dhjam, prodhimet e detit, vezët, fasulet, bishtajoret dhe produktet e sojës si tofu, si dhe fara dhe arra të pakripura.

Fuqia e fibrave

Ushqimi i pasur me fibra ndihmon trupin tuaj të heqë toksinat, të rregullojë lëvizjen e zorrëve, ul sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit. Shtimi i kokrrave të shumta si jowar, bajra, tërshëra, ragi, bishtajore në miellin ose brumin tonë dyfishon vlerën e tij ushqyese dhe përmbajtjen e fibrave. E njëjta gjë mund të bëhet nëse jeni të dashur për të pjekur ëmbëlsira dhe biskota. Sa më shumë numri i llojeve të ndryshme të drithërave në pjatën tuaj, aq më i shëndetshëm është.

Për shijem tuaj të ëmbël

Ekziston një mënyrë e shkëlqyeshme për të pasur akulloren tuaj të preferuar, bëjeni atë me fruta të ngrira në shtëpi pa sheqer të shtuar. Frutat me tul natyral si banane, mango, chikoo, krem ​​kokosi ose papaja mund të ngrihen në frigorifer për disa orë, pas së cilës pasi ta përzieni në blender, ajo merr një akullore të këndshme. Ju gjithashtu mund të shtoni manaferra, arra ose çokollatë të errët për të rritur aromën.

Frutat me lëng si portokalli, shalqiri, gëlqere e ëmbël, kivi mund të jenë mundësi e shkëlqyeshme për të bërë popsicles sapo të nxirret lëngu i saj. Gjithashtu, në vend të shtrëngimeve të trasha të ngarkuara me sheqer me aromë artificiale dhe qumësht, shtimi i frutave dhe kosit mund të jetë një lojë-ndryshues në listën tuaj të ëmbëlsirave të shëndetshme dhe pa faj ose snacks.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: