Categories Kuriozitete

NASA bën histori, dërgon avionin e parë drejt një planeti tjetër

NASA ka nisur  helikopterin e parë drejt një planeti tjetër. Mjeti i vogël robotik rreth 1.8 kg ka kaluar me sukses provat kryesore dhe pritet të mbërrijë në Planetin e Kuq në shkurt të vitit 2021.  Helikopteri i NASA-s do të udhëtojë nëpër 314 milion milje (505 milion kilometra) hapësirë ​​ndërplanetare për të arritur në Mars.

NASA tha se helikopteri kanë si qëllim që të konfirmojnë nëse fluturimi në atmosferën e Marsit është i mundur dhe nëse mund të kontrollohet nga Toka me një distancë të madhe ndërplanetare. Helikopteri mbart gjithashtu një aparat fotografik të aftë për të siguruar imazhe me rezolucion të lartë në Planetin e Kuq, shkruan abcnews.al.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Cilët janë më të lumtur, ata që kanë para apo kohë? (Studimi)

Paraja mund ta blejë lumturinë në njëfarë forme, por kjo nuk do të thotë që…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Gërvishtja e ditëlindjes i sjellë gruas 1 milion dollarë

Një grua nga Illinois i ShBA-së, e cila përdori ngjyrën e saj të preferuar për…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Çfarë tregon mënyra se si qëndroni për karakterin tuaj

Edhe kur nuk lëvizim, trupi ynë shpreh dhe komunikon gjëra që nuk i imagjinojmë. Si,…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Premte 1 Mars 2024

Dashi Atmosfera ne çift do jete përgjithësisht e mire gjate kësaj dite. Te dy se…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Pse kemi një ditë të brishtë çdo katër vjet? Shpjegimi shkencor i 29 shkurtit

Këtë vit kemi datën 29 shkurt në kalendarët tanë dhe ekzistenca e saj shoqërohet edhe…

LEXO ME SHUME