Politike

Bylykbashi: Ja përse Edi Rama nuk e do vettingun në politikë

Në 4-vjetorin e marrëveshjes për dekriminalizimin, deputeti i PD, Oerd Bylykbashi përmes një statusi në Facebook që e shoqëron me një video, sqaron se përse sipas tij, Edi Rama nuk e do vettingun në politikë. Drafti i PD për vettingun në politikë u rrëzua ditën e premte nga shumica pas shtatë orëve debat në Kuvend. ‘Ja perse Edi Rama nuk e do vetingun e politikaneve. Atij kriminelet i duhen per te mbledhur votat me para dhe presion. Ja perse me 74 votat e tij ne parlament refuzoi asistencen dhe Udhezuesin e Komisionit te Venecias se si duhet bere vetingu i politikaneve te lidhur me krimin.

Ja perse Edi Rama perdor Kushtetuten si alibi per mbrojtjen qe i ben ketyre politikaneve. Po njesoj, Edi Rama refuzonte Dekriminalizimin para zgjedhjeve lokale te 2015 duke mbrojtur Elvis Rroshin se perdhunimi ne grup kishte qene vetem nje “gabim rinie”. Sot, serish para zgjedhjeve, marredhenien me krimin perpiqet ta normalizoje, ta thjeshtoje dhe e quan “marredhenie me elektoratin”.

Shihni si, ne fund te videos, Edi Rames i jep pergjigje Di Maio, Zevendeskryeministri i Italise dhe lider i “Movimento 5 Stelle” qe dy jave me pare refuzoi kandidatin e tij qe doli ne foto me nje mafioz: “Ne votat e tyre nuk i duam, na e shpifin!” Sa per kujtese, sot mbushen 4 vite nga marreveshja per Dekriminalizimin e 23 dhjetorit 2014, qe Parlamenti Europian i imponoi Edi Rames. Kater vite me pas, Edi Rama nuk heq dore nga marredhenia me krimin e organizuar sepse keshtu mbron pushtetin e tij” shkruan deputeti i PD-së.

Videoja e publikuar nga deputeti i PD, Oerd Bylykbashi

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close