Politike

“Dështimi i konsensusit në Këshillin Europian”/ Rama tregon arsyet e konferencës së jashtëzakonshme

Kryeministri Edi Rama paralajmeron një konferencë me gazetaret sot në orën 17:00. Së bashku me ministrin në detyrë për Europën dhe Punet e Jashtme, Gent Cakaj, shefi i qeverisë do të flasin për vendimin e BE për moshapjen e negociatave.

“Ne oren 17.00 ne Kryeministri – konference per shtyp me gazetaret e Kryeministrit Rama dhe ministrit ne detyre per Europen dhe Punet e Jashtme, Cakaj”, njofton Kryeministria.

Me tej dhe ne Facebook e tij personal, Rama ka njoftuar per daljen para mediave.

“Pas pak, në konferencë për shtyp mbi dështimin e konsensusit në Këshillin Europian, lidhur me çeljen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut; konkluzionet e liderëve europianë pas përfundimit të raundeve të Këshillit; objektivat e kësaj faze të re në rrugëtimin që vazhdon🇦🇱

Live edhe në ERTV😊 natyrisht”, ka shkruar kryeministri.

Deri me tani, ne Bruksel, jane 25 vende nga 28 qe kerkojne hapjen e negociatave me Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut. Por Franca udheheq kundershtuesit ne kete proces. Per vendimin final “Po”, duhet unanimitet ne vendim, pra qe te 28 vendet anetare te unionit te jene dakort.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: