Politike

Nesër fillojnë negociatat Turqi-Greqi, delegacionet takohen në Stamboll

Turqia dhe Greqia nesër ulen në takimin e parë të negociatave në Stamboll. Dy delegacionet të përbëra nga diplomatët përkatës do të takohen në raundin e parë të bisedimeve eksploruese në Mesdheun Lindor ku me të gjitha gjasat Turqia do të tregojë pretendimet

Mediat greke raportojnë se Greqia në rast se pala turke shkel vijën e kuqe, atëhere s’ka më dialog, por nga ana tjetër shprehen të bindur se Erdogan nuk do e bëjë më këtë hap. Pritet të shihet nëse Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, do të pranojë ftesën e homologut turk Mevlüt Çavuşoğlu për takim në Tiranë me propozim të kryeministrit shqiptar Edi Rama.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close