Politike

Rreth 330 nominime për Çmimin Nobel për Paqe: Mes të nominuarëve dhe ish-presidenti Trump

Një tjetër rekord nominimesh  për Çmimin Nobel për Paqe është regjistruar për vitin 2021. Komiteti Norvegjez i Nobelit tha se ky është numri i tretë më i lartë i kandidatëve i regjistruar ndonjëherë, plot 329 nominime. Sipas organizatës me seli në Oslo, rekordi prej 376 kandidatësh është arritur në vitin 2016.  “Kjo pasqyron një interes të madh ndërkombëtar për Çmimin Nobel për Paqe”, tha Olav Njoelstad, sekretari i Komitetit të Nobelit.

Nominimet e këtij viti përfshijnë 234 individë dhe 95 organizata. Komiteti nuk zbulon se kush është nominuar, por ata që nominojnë, mund t’i zbulojnë zgjedhjet e tyre. Mes të nominuarëve këtë vit përfshihen ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, lideri rus I opozitës, Aleksei Navalny, liderja në mërgim e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya, aktivistja suedeze eklimës, Greta Thunberg, dhe aktivistja e të drejtave në SHBA, Stacey Abrams.

Ndërkohë, organizatat e nominuara janë OBSH-ja, Rrjeti Ndërkombëtar i Kontrollit të Fakteve dhe vëzhguesit e mediave: Reporterët pa Kufij dhe Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve. Fituesi i “Nobelit për paqen” pritet të shpallet në  muajin tetor

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: