Politike

Topalli “në zyrën” e Bashës, baza e PD e propozon mes 100 emrave për deputetë

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër ka përzgjedhur 100 emra të kandidatëve të mundshëm për deputetë në zgjedhjet e ardshme parlamentare. Në zyrën e Lulzim Bashës shkon edhe emri i Jozefina Topallit, ish numri dy i selisë Blu në kohën e Sali Berishës!

Partia Demokratike e Shkodrës ka përmbyllur fazën e parë të propozimeve për emrat që anëtarësia kërkon të jenë kandidatë për deputetë në zgjedhjet e ardhshme. Nga 38 grupseksionet që ka bashkia Shkodër, lista që ka mbërritur në selinë blu të kryeqytetit përmban mbi 100 emra. Mes tyre është edhe ai i Jozefina Topallit, ish numrit dy të kësaj partie.

Xhevdet Amuli, kryetar i PD Shkodër: ”Është propozuar emri i Jozefinëa Topallit. Ndoshta shumë qytetarë mund ta kenë quajtur të larguar nga Partia Demorkatike, por nuk është e vërtetë. Nuk ka qenë e larguar asnjëherë, pavarësisht problemeve të saj. Ajo është anëtare e Këshillit Kombëtar, dhe të jesh anëtare, do të thotë që nuk je person i larguar.” Emrat e propozuar vijnë nga fusha të ndryshme të jetes politike e publike, ku spikasin edhe prurjet e reja. Por procesi, megjithatë do të ketë disa faza dhe kritere që filtron emrat e propozuar.

Xhevdet Amuli, kryetar i PD Shkodër: ”Në fund do të bëhet votimi në Këshillin Kombëtar, në rang qarku.” Ndryshe nga zgjedhjet e shkuara, anëtarësia këtë herë nuk do të njihet në minutën e fundit me kandidatët zyrtar për deputet thotë Amuli, i cili pretendon se kjo forcë do të marrë 7 mandate deputetësh.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: