Showbiz

366 filma në garë për Oscar

Plot 366 filma u kualifikuan për një nominim të mundshëm në kategorinë e Filmit më të mirë për çmimin “Oscar”, njoftoi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit.

Këtu përfshihen “News of the World” me protagonistë Tom Hanks dhe Helena Zengel, “Mank” të Herman J. Mankiewicz dhe dramën daneze “Druk”. Ekzistojnë disa kërkesa për t’u kualifikuar për konkurrim në divizionin e lartë.

Filmat duhet të jenë më shumë se 40 minuta të gjatë dhe duhet të jenë shfaqur në një kinema në të paktën një nga gjashtë qytetet kryesore në SHBA para fundit të shkurtit. Ndërsa kinematë janë mbyllur për shkak të pandemisë, Shoqata e Filmit Akademik me mbi 9.000 anëtarë ka bërë disa lëshime. Ceremonia do të mbahet më 25 prill.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: