Showbiz

Aktori i famshëm i hollivudit diagnostikohet me autizëm në moshën 50 vjeçare

Aktori hollivudian, Wentworth Miller zbuloi të martën se ishte diagnostikuar me autizëm vitin e kaluar. Në një status në Instagram aktori i Prison Break tha se ishte i shkouar por jo i surprizuar nga diagnoza. Kjo pasi kishte kohë që dyshonte vetë dhe me ndihmën e mjekëve ja ka dalë.

“Kjo nuk është diçka që do të ndryshoja. Jo E kuptoj menjëherë se të qenit autik është thelbësore për atë që jam. Për gjithçka që kam arritur/artikuluar … Unë gjithashtu dua t’u them shumë njerëzve që me vetëdije ose pa vetëdije më dhanë atë pak liri dhe hapësirë ​​gjatë viteve, më lejuan të lëvizja nëpër botë…faleminderit. ”-shkroi ai.

Sipas HollywoodReporter, aktori gjithashtu kritikoi procesin diagnostikues për të rriturit, duke e quajtur atë një proces të gjatë, me të meta që ka nevojë për azhornim.

“Unë jam një burrë i moshës së mesme. Jo një 5-vjeçar. Çrregullimi i spektrit të autizmit përcaktohet si “një gamë e gjerë kushtesh të karakterizuara nga sfida me aftësi shoqërore, sjellje të përsëritura, të folur dhe komunikim joverbal”.- shkroi ai. Pavarësisht diagnozës së tij, aktori theksoi gjithashtu se ai nuk po kërkon ta portretizojë veten si një lloj eksperti ose zëdhënësi i menjëhershëm mbi këtë temë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: