Showbiz

FOTO\ Ndahet nga jeta modelja dhe prezantuesja e njohur, shkak operacioni për zmadhimin e të pasmeve

Silvina Luna, modele, aktore dhe prezantuese e televizioneve argjentinase, vdiq këtë të enjte në moshën 43-vjeçare, teksa po luftonte me dështimin akut të veshkave, të shkaktuar nga keqpërdorimi në një operacion estetik, që iu nënshtrua në vitin 2011.

Avokati i artistes, Fernando Burlando, konfirmoi lajmin për shtypin, pasi Luna vdiq në spitalin italian të Buenos Aires, ku prej dy muajsh e gjysmë priste transplantin e veshkës.

Ndahet nga jeta modelja dhe prezantuesja e njohur, shkak operacioni për zmadhimin e të pasmeve

“Me pikëllim të thellë i themi lamtumirë bashkëpunëtores sonë Silvina Luna. Për 25 vite ajo ka kryer një punë aktive si aktore, modele dhe mikpritëse emisionesh televizive. Ne përqafojmë familjen dhe të dashurit e saj në këtë kohë të dhimbjes së madhe”, – shkruan Shoqata e Aktorëve Argjentinas në rrjetet sociale.

E lindur në qytetin Santa Fe të Rosarios, ajo filloi karrierën në biznesin e show-t si modele reklamash, ndonëse u bë e famshme në shtetin e Amerikës së Jugut për pjesëmarrjen në edicionin e dytë të reality show-t “Big Brother”.

Si aktore ka qenë pjesë e kasteve dhe shfaqjeve të ndryshme humoristike, në televizion ka pasur pjesëmarrje të veçanta në telenovela seriale si ‘El Capo’ dhe ‘Ciega a Citas’. Po ashtu ka luajtur në filmin e saj të parë në vitin 2015, ‘Loca ella, loco yo’.

Ndahet nga jeta modelja dhe prezantuesja e njohur, shkak operacioni për zmadhimin e të pasmeve

Ajo ishte gjithashtu një paneliste e ‘Fox for Everyone’, një program që përziente botën e futbollit dhe argëtimit. Problemet shëndetësore të Luna filluan në vitin 2014, kur u shtrua në spital për gurët në veshka, problem i një ndërhyrjeje për zmadhimin e të pasmeve, në të cilat u aplikua metakrilat, një përbërës plastik që përdoret në mjekësi për prodhimin e kockave dhe protezave dentare, materiali i të cilit rrjedh në qarkullimin e gjakut.

Kirurgu që e operoi, Aníbal Lotocki, i cili u denoncua nga Luna dhe personazhe të tjerë të famshëm, u dënua në shkurt 2022 për ‘lëndime të rënda’ me 4 vite burg dhe 6 vite përjashtim nga ushtrimi i profesionit të tij nga Gjykata Penale Orale Nr. 28, edhe pse dënimi ishte apeluar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close