Showbiz

“Për’Puthen apo Për’leshen”? Skenar apo ‘Reality Show’?

Me siguri ta ka zénë veshi “Për’puthen” në kafe, nga kolegët e zyrës, nga shokët e shkollës apo bisedat e rastësishme të kalímtarëve. Njohjet e të rinjve në ekran janë kthýer në kryefjalën e ditës nga e hëna në të premte, teksa të gjithë kemi vràrë mendjen se kush është shpirti i kujt binjak.

Deri këtu gjithçka në rregull. Vajzat e djemtë janë tepër simpatikë, pëlqimet e para kanë lindur dhe ky format reality është tërhéqës. Mirëpo, më shumë se përputhje kemi parë përléshje gjatë këtyre javëve dhe një format ku askush s’e gjen dot gjuhën e përbashkët me tjetrin.

Oféndimet në një emision prime time që ndiqet nga çdo moshë janë shembulli më i kéq që televizioni na paraqet përpara syve, ndërsa përputhja në këtë format reality është thuajse e pamùndur. Por, le të ndalemi tek ‘reality’. A është vërtetë ky një reality-show? E para konkùrrénte që u làrgua nga “Për’puthen” ishte Shqipe Hysenaj, e cila pasi u pérlésh me të gjithë u pezùllua nga emisioni me arsyen e shfàqjes së homòfobisë dhe bullízmít ndàj pérsonazhéve të tjerë.

S’ka qenë një, por shumë raste kur Shqipja si gjatë emisionit, ashtu edhe në intervistat e saj pas pezùllímit, ka rréfyer se njerëzit në studio ishin fàllco. “Nuk do jua hàrroj kùrrë dhe ta dini që me ndihmën tuaj dhe drejtësinë time do fùndosen shumë veta.”- shkroi Shqipja në rrjete sociale pas làrgimit, duke treguar e para se diçka mbànte erë.

Më tej, në një intervistë për “Prive”, ish-konkùrréntja e cila gjithashtu kishte përméndur faktin se do të hídhte në gjýq opinionistin Arian Konomi, u shpréh se emisioni ishte real, por njerëzit brenda tij nuk ishin të tillë. Kjo ishte godítja e parë për emisionin, e cila pàsoi me një tjetër godítje nga Beart Rexhepi, një tjetër konkùrrént që vendosi të làrgohej paprítur nga ky format.

Làrgimi i tij, megjithëse nuk është komentuar énde në asnjë moment të emisionit “reality” dhe të gjithë po híqen sikur s’kishte qenë kùrrë aty, bëri bùjë të madhe në media e rrjete sociale. Madje, pasi autorja e programit Olsa Muhameti deklàroi se do të shihej në gjýq me Beartin për shkàk të deklàràtave të tij të pavërteta të théna publikisht, Bearti “plàsi bòmbën”.

Në një status të gjatë në InstaStory ai tregoi se gjithçka ishte skénar, ndàj kjo ishte arsyeja që e kishte shtýrë atë të linte programin. Bearti rréfeu se nuk kishte konkùrrùar fare për të marrë pjesë në emision, por ishte ftùar nga vetë autorja e “Për’puthen”, e cila sipas tij e detýronte çdo javë të dilte nga vetja dhe të bënte skàndale në studio. (Ndërkohë që të gjithë présin që ky format të jetë reality.)

“Përshëndetje! Unë takimin me Oltën nuk e kam kërkuar pa arsye apo për famë, siç e paska trànsformuar apo interpretuar në mënyrën e vet Olsa. Unë famën e kam pasur dhe nuk më duhej aq “fama” e “Për’puthen”. Që të mos e zgjas, arsyeja e hyrjes ka qenë se më kanë ftuar vetë, por edhe të pérjetoj një ékspériéncë ndryshe, të bukur. Kurrésesi çfarë fitova. Unë me përfaqésimin tim në “Për’puthen” kam dashur që t’ua rris shikueshmërinë e emisionit edhe në Kosovë, ç’ka edhe qëndron e vërteta. Thjesht dhe aty të jemi bashkë si vëllezër të një kombi, sikur që edhe jemi.

Arsyeja pse unë doja takim me Olsën ka qenë se ajo kërkonte sa më shumë debàte e skàndale në studio. Unë nuk jam person që flas vetëm për ehh… jam edhe për debàte, por jo skàndàloze. E kam cékur shumë herë kur më është kércénuar me fjalët “Fol diçka, débato ose do të të nxjérr nga “Për’puthen”. Dhe i kam thënë shumë herë që dua të dal vetvetja, jo të flas me zòr dhe impònuar. Më lër rehat me karakterin tim, me atë që e kam edhe në jetën e përditshme, jo fàlse dhe me màskën tuaj. Po fare mirë më kujtohet edhe kércénimi yt “Nuk mùnd të dalësh kur të duash ti, se të ndjéki pénalísht”.

Dy takimet e mia janë bërë në qendra reklàmuese, në mobileri dhe estetikë duke shfrýtëzuar çdo “lojtar” pa asnjë përfítim, me premtime të rréjshme, derisa e nënshkruajnë një kontratë e pastaj ndryshojnë fjalët e théna.

Unë për të gjitha këto kam fàkte që prej ditës së parë madje deri tek dita e fundit, me mesazhe, me video e voice dhe jam i gatshëm të përbàllem në gjýkatë me ty! Edhe aty do jem Beart Rexhepi, me fytyrën time, me kàràkterin tim, i shpëtuar nga màska “Për’puthen”- shkruante ish-konkùrrénti. Të shumtë janë personazhet e tjerë të làrguar që kanë mbétur në hije, ndërsa arsyet e tyre nuk i mësoi kùrrë askùsh. Si të mos mjàftonte kjo, çdo ditë ndjékësit reàgojnë me komente të shumta ku i quajnë konkùrréntët “aktorë” dhe formatin jo real.

Videot e emisionit në Youtube kanë thýer rekorde klikimesh, mirëpo mjàfton t’u hédhësh një sy komenteve për të kuptuar opinionin e vërtetë të ndjékësve lídhur me “Për’puthen”. Kryefjalat e komenteve të tyre është “shtírje”, ndërkohë që në studio vazhdojnë të vijnë paprítur “surpríza” në momentin e duhur që tràzojnë ujërat dhe i japin një dinàmike tjetër ngjàrjeve, që supòzòhen të jenë sa më reale dhe spòntane.

Mos është vallë e pamùndur të realízohet një show 100% reality në Shqipëri? Për më shumë audíencë, qëllími kryesor i “Për’puthen” u kthýe në “Për’léshen”, ndërsa publiku prét endé me kuríozítet historitë “e vërteta” të pjesëmàrrësve, të cilët të detýruar ose jo nga rréthanat, janë kthýer në aktorë që po luajnë rolet që i kanë càktuar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close