Showbiz

Publiku i jep fitoren Ukrainës në Eurovision, por kush u renditën në vendin e dytë dhe të tretë

Grupi i muzikës rap popullore të Ukrainës Kalush Orchestra ka fituar këtë vit në Eurovision Song Contest , duke shfletuar një valë vullneti të mirë nga kombet evropiane për të arritur fitoren e tretë të vendit në ngjarjen e shkëlqyer.

Ishte vota e publikut ajo që përmbysi rezultatin duke i dhënë Ukrainës vendin e parë në garë. Ukraina mori në total 449 pikë nga publiku, ndërsa 182 pikë nga juria e shteteve.

Pasi përfunduan performancën e tyre me këngën “Stefania”, e kënduar në gjuhën ukrainase, e cila është një homazh për nënën e Psyuk, Orkestra Kalush bënë edhe një thirrje për të ndihmuar Ukrainën.

“Ju lutem ndihmoni ukrainën dhe Marioupolin. Ndihmoni Ukrainën tani”– thanë ata në përfundim të performancës.

Pikët maksimale nga juritë e shtetve ishin për Britaninë e Madhe me 283 pikë, që ndiqej nga Suedia dhe Spanja. Kujtojmë se Shqipëria, e përfaqësuar nga këngëtarja Ronela Hajati me këngën “Sekret”, nuk arriti të kualifikohej në finale. Ndërsa sa i përket pikëve të jurisë shqiptare, Italia u vlerësua me 12 pikë.

Kënga e grupit “Stefania”, e shkruar për nënën e këngëtarit, mundi konkurrencën nga rivalët kryesorë Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja në konkursin në qytetin italian të Torinos .

Kjo ka shënuar ngjarjen e parë të madhe kulturore në të cilën ukrainasit kanë marrë pjesë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt, dhe shumë nga audienca valëvitën flamurin kombëtar të Ukrainës blu dhe të verdhë gjatë mbrëmjes.

Anëtarët e Orkestrës Kalush me trofeun e fituesit pas fitores së Eurovision Song 2022 më 14 maj në Torino.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vlerësoi Orkestrën Kalush në një postim në Instagram vetëm pak sekonda pasi u shpall fitorja.


“Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën!”, ka thënë ai në postim.

Duke aluduar në rregullin se një fitues i konkursit të vitit të kaluar mund të presë konkursin, ai tha: “Vitin tjetër Ukraina do të presë Eurovizionin! Për herë të tretë në historinë e saj. Dhe, besoj, jo e fundit. Ne do të bëjmë tonën më mirë që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovizionit në Mariupolin ukrainas. I lirë, paqësor, i rindërtuar!”

Tamile Tasheva, përfaqësuesi i përhershëm i Presidentit të Ukrainës në Krime, sugjeroi Jaltën, një qytet turistik në bregun jugor të Krimesë, gadishullin ukrainas që u aneksua nga Rusia në 2014, si një vend të mundshëm.

Orkestra Kalush duke performuar gjatë provave.

Kënga  “Stefania”, e kënduar në gjuhën ukrainase, është një homazh për nënën e këngëtarit Oleg Psyuk, e cila ende jeton në qytetin perëndimor të Kalushit, nga i cili grupi ka marrë emrin e tij.

“Në disa ditë ka raketa që fluturojnë mbi shtëpitë e njerëzve dhe është si një llotari — askush nuk e di se ku do të godasë,” tha Psyuk për CNN këtë javë përpara performancës së tij.

“Ndërsa flasim, vendi ynë dhe kultura jonë janë nën kërcënim. Por ne duam të tregojmë se ne jemi gjallë, kultura ukrainase është e gjallë; ajo është unike, e larmishme dhe e bukur.”

Ngjarja në Torino pa disa nga shfaqjet që janë bërë shenjë dalluese e Eurovizionit.

Por fansat u mblodhën pas hyrjes së Ukrainës dhe grupi mori një nga brohoritjet më të forta të natës kur u ngjitën në skenë. Orkestra Kalush nga Ukraina feston pas fitores në Eurovision.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close