Sport

Anglia kthehet në “makth”, shkatërron kuqezinjtë tanë me 5 gola

Anglia është shfaqur e frikshme ndaj Kombëtares sonë në duelin e luajtur në Wembley. Skuadra e Southgate fitoi plotë 5-0, duke e zgjidhur ndeshjen që në pjesën e parë dhe më pas në të dytën e kthehu në sfidë administrimit, duke u treguar disi e mëshirshme.

Lënia në tribunë e Brojës, u shoqërua nga dy episode aspak të mira për kuqezinjtë tanë që humbën në minutat e para Baren dhe Kumbullën për arsye dëmtimi. Maguire zhbllokoi ndeshjen me një goditje me kokë në minutën e 9-të, ndërkohë që Harry Kane dyfishoi po me kokë 9 minuta më pas.

Në të 28-të, ishte Henderson që realizoi golin e tretë, ndërkohë që Harry Kane dhuroi spektakël duke shënuar dy gola të tjerë, një prej tyre me roveshatë. Në fraksionin e dytë, Tre Luanët ulën ndjeshëm ritmin duke i lënë më shumë topin kuqezinjve tanë. Asgjë nuk ndryshoi me Shqipërinë që pësoi 5 gola në pjesën e parë pas plotë 40 vitesh, hera e fundit ndodhte ndaj Gjermanisë në humbjen e vitit 1981 në shifrat 8-0.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: