Sport

“Bajern, merr Ramosin”, Shvajnshtaiger këshillon bavarezët: Finalizues fantastik, më kujton… Podolskin

Përballja ndaj Zvicrës e konkretizuar me tregolëshin e të panjohurit Goançalo Ramos, i ka ndryshuar reputacion në publikun e gjerë, jo vetëm si finalizuesi i Benfikës në Portugali, por edhe zëvendësuesi i denjë i “mitit” luzitan te përfaqësuesja, Kristiano Ronaldo. Interpretimi fantastik i atij dueli, i përfunduar me “tortën” si “lojtari i ndeshjes” ka ëmbëlsuar edhe një ikonë të mesfushës gjermane e fjala është për Bastian Shvajnshtaiger.

Ai ka këshilluar ish-klubin e tij të vihet në lëvizjet për të rrëmbyer shërbimet e një finalizuesi fantastik: “Gonçalo më rikthen në memorie finalizimet e Lukas Podolskit me këmbën e majtë. Ai ka vërtet inteligjencë në lëvizjet me sferën nën këmbë, të jep siguri.

Plus që Ramos u përfshi edhe në spektrin e asistuesit, jo vetëm ai modeli klasik i një ‘9’ që mban nën kontroll perimetrin e pykës. Bajerni besoj se duhet ta shikojë si opsionin ideal për të ndërtuar breza të suksesshëm. Lojtarë të kalibrit të tij të garantojnë jo vetëm fitoren, por edhe trofetë. Nuk besoj se ka ndonjë arsye për të hezituar, dëshmia mbetet ende e freskët. E gjithë struktura e tij mbulonte shumë reparte në fushë, si mesfushor, fantazist, anësor, sigurisht dhe atë të bomberit”, pohonte me nota optimizmi Bastian.

Drejtuesit nga Mynihu e patën në listën e dëshirave talentin 21-vjeçar, por pretendimet e “Shqiponjave” të Benfikës rezultuan shumë të larta për kapitalet e tyre dhe moshën e futbollistit në fjalë. Mbetet të shikohet nëse Salihamixhiç me Kahn do e marrin në konsideratë fjalën e ish-lojtarit të tyre, pa anashkaluar pretendimet e ekzagjeruara ekonomike të klubit portugez. Gonçalo ka kontratë me kryeqytetasit luzitanë deri në vitin 2025 dhe në “transfermakt” vlera e tij kap kuotën e 24 milionë eurove.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close