fbpx
Sport

Blerjet më të shtrenjta të merkatos, rekordi është i Atl.Madrid

Pas shumë tratativave, “scoop” mediatike, transferimeve të kryera dhe atyre të munguar, tani është koha e bilanceve për merkaton e verës të mbyllur zyrtarisht. Vendi i parë në listën e blerjeve më të shtrenjta i takon Atletico Madrid. Klubi spanjoll rrëmbeu atë që konsiderohet si një nga talentet e futbollit europian dhe pasardhësi i denjë i Cristiano Ronaldo.

Bëhet fjalët për Joao Felix, ndërsa për portugezin 19 vjeçar, Diego Pablo Simeone detyroi klubin të derdhte në arkën e Benfica 126 milion euro për kartonin e tij. Blerja e dytë më e shtrenjtë në sesionin e verës i takon Barcelonës.

Pas tratativave të gjata, klubi katalunjas u detyrua të paguante 120 milion euro për të marrë Antoine Griezmann nga Atletico Madrid. Kjo shifër ishte parashikuar në klauzolën e kontratës së sulmuesit francez. Treshja e parë plotësohet me një tjetër klub spanjoll. Nuk mund të mungonte Real Madrid, që për transferimin e Eden Hazard nga Chelsea shpenzoi 100 milion euro.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button