Sport

Cristiano Ronaldo shënon një rekord tjetër. Çfarë bëri kësaj radhe?

Cristiano Ronaldo shkroi edhe një herë emrin e tij në librat e rekordeve të futbollit me rastin e lojës së tij të 600-të në ligë. Kur shënoi golin e tretë të Juventusit në një fitore 3-0 kundër Spezia të martën, Ronaldo u bë lojtari i parë që shënoi të paktën 20 gola gjatë 12 sezoneve, radhazi në pesë ligat më të mira të Evropës. Alvaro Morata dhe Federico Chiesa shënuan dy golat e parë të Juventusit përpara se Ronaldo të përfundonte me një kundërsulm në minutat e fundit të lojës.

Kështu, Ronaldo ka shënuar 20 gola në 21 ndeshje të kampionatit këtë sezon dhe mbetet shënuesi më i mirë në Serie A, dy gola përpara Romelu Lukaku të Interit. Muajin e kaluar, Ronaldo mendohej se ishte bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, megjithëse mbetet debati nëse ai e ka tejkaluar numrin e diskutueshëm të sulmuesit të ndjerë austro-çek, Josef Bican. Ai është lojtari i parë që ka fituar tituj në Premier League, La Liga dhe Serie A. 36-vjeçari është gjithashtu më afër rekordit ndërkombëtar të golave pasi ka shënuar golin e tij të 102-të për Portugalinë vitin e kaluar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: