Sport

E turpshme/ Tenisti Novak Djokoviç këndon këngë ultranacionaliste serbe: Kosovë ne nuk të japim, ke qenë gjithmonë e jona(VIDEO)

Tenisti i njohur serb Novak Djokoviç është vendosur në qendër të vëmendjes teksa ka kënduar këngë nacionaliste serbe gjatë një video live në Instagram.

Pas një turneu të tenisit ku merrte pjesë së bashku me bashkëkombas të tij, të mbledhur në dhomat e zhve shjes, sportistët serbë kanë shpë rthyer në festë me këngën ultranacionaliste serbe ‘Oj Kosovo Kosovo’.

Gjatë videos live, Djokovic i ekzaltuar këndon një pjesë të këngës ultranacionaliste, ku theksohet se Kosova është pjesë e serbisë. ‘Ne nuk të japim, Kosovo. Ke qenë gjithmonë e jona që nga fillimi’, është një pjesë e këngës.

Në këngë përmendet edhe se Kosovo Metohia është tokë e carëve (mbretërve) serbë Dushanit dhe Milloshit.

Ndër të tjera flitet edhe për Graçanicën dhe Vidovdanin e cila është një festë nacionale ortodokse në Serbi ku kujtohen edhe martirët serbë gjatë bet ejës së Fushë-Kosovës (Gazimestanit) kundër osmanëve muslimanë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close