Sport

Fitoi medalje ari për Filipinet, do shpërblehet me 500 mijë euro dhe një shtëpi

Shtete të ndryshme japin shpërblime për sportistët e tyre ku konkurrojnë në Lojërat Olimpike. Hidilyn Diaz hyri në histori të sportit të Filipineve pas fitoi medaljen e parë të artë për atë vend. Diaz fitoi medaljen e artë në peshëngritje deri në 55 kilogramë. 30-vjeçarja e mori të artën me përpjekjen e saj të fundit. Triumfi i siguron asaj më shumë se sa vetëm medaljen e artë. Ajo fitoi 33 milionë pesos (500 mijë euro) nga qeveria dhe gjithashtu një shtëpi. Përveç kësaj ajo do të marrë 180 mijë euro nga medalja e artë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: