fbpx
Sport

Gazetari rrëfen si e zbuloi lajmin për Maradonën: Nuk shkruaja dot një rresht

Julio Chiappetta është një gazetar veteran në Argjentinë dhe redaktori sportiv për gazetën Clarin. Ai intervistoi legjendën e futbollit Diego Maradona më shumë se 40 herë dhe, të Mërkurën, publikoi lajmin e vdekjes së tij që u përhap në mënyrë të shpejtë në të gjithë botën. Në një intervistë për Marca, rrëfeu si e menaxhoi këtë situatë.

A keni qarë kur keni dhënë lajmin? “M’u desh gjysmë ore për të botuar lajmin. Në fakt nuk mund të shkruaja një rresht të vetëm. Kolegët e mi e shkruanin historinë dhe unë isha në shtëpi. Prandaj nuk e vendosa emrin tim”.

Ishte historia e shekullit. Sa herë ju është dashur ta konfirmoni para botimit? “Dy herë. Lajmin e mori kolegun tim Mariano Verrina dhe më vonë ai mori konfirmimin me një mesazh me vetëm fjalët” ai ka vdekur “. Më vonë, unë e konfirmova atë me dikë në rrethin e ngushtë të Diegos. Nuk mund të rrezikonim të vazhdonim me lajmet me vetëm një burim. Unë e konfirmova shpejt dhe më pas vendosëm ta publikua atë”.  A u konfirmua nga dikush në shtëpinë ku vdiq?“Po, nga dikush shumë i afërt me Diego. Atëherë i thashë gazetës. Ne e botuam atë në 13:06 (17:06 në Spanjë). Ky ishte momenti kur u gjunjëzova dhe qava  vetëm para kompjuterit”.

A e prisnit atë? “Kam botuar diçka gjatë javës duke thënë se “Diego ishte shumë i dëshpëruar”. Kështu që, isha i vetëdijshëm se gjërat nuk po shkonin shumë mirë. Të Mërkurën ne filluam të punojmë në 08.00 të mëngjesit. Në mesditë, mora një mesazh nga dikush i cili ishte me të që tha “Julio, Diego ka pësuar një sulm në zemër”. Unë kurrë nuk do të them kush ishte. Burimet janë të shenjta. Unë u futa në punë dhe ne botuam historinë.”

Sa kohë kaloi midis vdekjes së tij dhe historisë që u botua në Clarin? “Dy orë.” Si mendoni se ishte vdekja e tij? “Burimi im më tha, fillimisht, diçka që unë nuk mendoj se ndodhi: që Diego ishte ngritur dhe më vonë ishte kthyer në shtrat dhe kishte pësuar sulm në zemër. Unë mendoj se Diego vdiq gjatë natës, duke fjetur. Ai vdiq në gjumë mendoj. Ai shkoi të flinte në orën 23.00 të së martës dhe nuk u zgjua më. Nipi i tij Jonny ishte i fundit që e pa atë të gjallë”.

Pra, a po gënjen infermierja që tha në gjykatë se e pa atë të gjallë në orën 06:00 të mëngjesit të së Mërkurës? “Infermierja korrigjoi deklaratën e saj dhe më vonë tha se kompania për të cilën ajo punon e bëri atë ta thotë atë. Unë nuk do ta besoja atë.”

A kishte ndonjë neglizhencë?

“Nuk e di, por mendoj se një firmë mjekësore që kujdeset për Diego 24 orë në ditë, në tre ndërrime të ndara, do të ketë probleme. Ata nuk kishin as një defibrilator në shtëpi! A duket kjo normale? Veçanërisht për një pacient i cili kishte një histori të problemeve të zemrës dhe sapo kishte bërë një operacion serioz”.

Pse mjeku personal i Diegos, Leopoldo Luque, nuk tha që pacienti kishte pësuar një sulm në zemër kur ai thirri shërbimet e urgjencës? “Për të mos zbuluar asgjë, unë mendoj. Ju do të duhet ta pyesni atë. Leopoldo gjithashtu mund të ketë disa probleme këtu. Ka mjekë që pohojnë se nëse Maradona do të kishte duke qenë në spital, ai nuk do të kishte vdekur”.

Por ju e dini që Diego ishte shumë kokëfortë dhe, nëse donte të ishte në shtëpi, ai do të ishte atje. “Kjo është gjithashtu e vërtetë”. Ju i jepni ‘dritë të keq’ mbi Veronica Ojeda, ish të dashurën e tij dhe nënën e djalit të tij më të vogël. Pse?

“Për shkak se ajo ishte e interesuar vetëm të kishte një fëmijë me Diego në mënyrë që e ardhmja e saj të ishte e sigurt. Për shembull, ajo ishte ajo që e bëri Maradonën të shkonte në stadiumin Gimnasia ditën e ditëlindjes së tij. Kjo ishte e gjitha sepse kishte një marrëveshje kontraktuale me YPF [një firmë argjentinase e naftës] që do të paguante para për Maradonën dhe personat në ngarkim të tij, përfshirë Dieguito Fernando. ”

Kush është gazetari numër një i Maradonës?

“Dani Arcucci, i cili është në ESPN tani. Ai ishte ai që e takoi i pari, me El Grafico dhe ai që shkroi autobiografinë e tij së bashku me Cherquis Bialo. Ai është ai që di më shumë për Diego, edhe pse kohët e fundit ai nuk ka qenë në kontakt me të sa më shumë. Maradona ishte i tillë. Nëse do të shkruaje diçka që nuk i pëlqente, do të ishe në listën e zezë. Megjithëse, ndonjëherë mund të rifitonit besimin e tij dhe herë të tjera jo”.

Vetëm një gazetar mori pjesë në varrim, Martin Arevalo. Ju befasoi kjo?

“Jo, sepse Maradona nuk e vendosi këtë, familja e tij vendosi. Diego nuk ishte më gjallë. Ka një ndryshim. Martin ka një marrëdhënie të gjatë me familjen dhe veçanërisht me Claudia.”

A ndiheni të turpëruar për skenat në Casa Rosada?

“Ishte e pabesueshme që ata bënë vigjiljen atje. E gjitha ishte për arsye politike. Ajo që ndodhi ishte një siklet i plotë.”

A do të ndryshojnë gjërat në jetën tuaj profesionale tani pas këtij lajmi të madh?

“Jo, jeta vazhdon si normale. Unë kam lindur gazetar dhe do të vdes gazetar. Jam në tronditje dhe ende kam shumë dhimbje, por nuk ndihem dhe më shumë ose më pak i rëndësishëm pasi kam nxjerrë këtë lajm. Unë jam thjesht një gazetar i thjeshtë “.

A keni marrë ndonjë urim, të paktën?

“Po, nga kryeredaktori, Ricardo Kirschbaum. Kam dëgjuar gjithashtu nga shumë kolegë të tanishëm dhe ish. Nga të gjithë.”

Sa mesazhe morët pas lajmit?

“Rreth 150 të cilët po kërkonin vetëm intervista. Në total, nuk e di. Askush nga familja e ngushtë e Diegos, por disa nga rrethi i tij i ngushtë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button