Sport

Kingslei Koman vazhdon rekordin e tij mbresëlënës, 11 tituj kampion në dhjetë sezone

Titulli kampion që ka festuar Kingslei Koman sot në Bundesligë me fanellën e Bajern Mynih, ka zgjatur rekordin e tij të pabesueshëm në futbollin profesionist. Lojtari francez ka fituar deri tani titullin kampion në çdo vit që ka luajtur, duke nisur nga edicioni 2012-2013.

Që atëherë, ai ka fituar 2 tituj kampion me PSG, 2 me Juventusin, si dhe 7 të tillë me Bajern Mynih. Meqë ai kishte luajtur si me Juventusin, ashtu edhe me Bajern Mynih në sezonin 2015-2016, ai mori medaljen e kampionit për të dy trofetë.

Kështu, francezi ka fituar 11 tituj kampion në 10 sezone, një arritje e pabesueshme dhe një rekord që e bën atë padyshim një nga lojtarët më fitimtarë në historinë e futbollit botëror.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close