Sport

Lukaku është gjeni, nuk do ta besoni sa gjuhë të huaja flet belgu

Chelsea është një skuadër e mbushur me futbollistë nga kombësi të ndryshme, por që trajneri Thomas Tuchel ka arritur që t’i përshtas më së miri me njëri-tjetrin. Në një publik të fundit të UEFA-s, evidentohet fakti që lojtarët e Bluve të Londrës flasin disa gjuhë të ndryshme.

Rekordmeni është Romelu Lukaku, i cili flet plotë 9 gjuhë të ndryshme. Ai di mjaft mirë jo vetëm anglishten, gjuhën belge, por edhe italishten, spanjishten, gjermanishten, frengjishten etj. Pas tij vjen Mateo Kovacic, i cili di gjuhën kroate, spanjolle, gjermane, italiane dhe angleze. Më pas me tri gjuhë janë Thiago Silva, Jorginho, Azpilicueta dhe Alonso.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: