Sport

Ndahet nga jeta legjenda e Liverpoolit

Ish-sulmuesi i Liverpoolit dhe Skocisë, Ian St John, ka vdekur sot në moshën 82-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë. John iu bashkua Liverpoolit nga ekipi i qytetit të vet, Motherëell, në vitin 1961 për një shumë rekorde për klubin atë botë, 37.500 funte, dhe i zhvilloi 425 ndeshje për të kuqtë, duke i shënuar 118 gola gjatë një dekade.

Ai i fitoi dy tituj kampioni të Anglisë dhe e shënoi golin vendimtar për t’i ndihmuar Liverpoolit ta fitojë trofeun e FA Cup për herë të parë në vitin 1965. John e përfaqësoi Skocinë në 21 ndeshje dhe ishte trajner i Motherwell dhe Portsmouth.

Familja e John njoftoi: “Me zemër të thyer duhet t’ju njoftojmë se pas një sëmundjeje të gjatë, e kemi humbur burrin, babanë dhe babagjyshin tanë”.“Ai vdiq paqësisht në shtrat i rrethuar nga familjarët e vet”, njoftoi familja e tij.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: